Женско първенство по футбол: ЛП Супер Спорт - Спортика 0:2

Владимир Зографски приключи участието си на Игрите в Пекин 2022

Единственият български представител в ски скока на Зимните олимпийски игри в Пекин 2022 Владимир Зографски приключи участието си на най-големия спортен форум. Роденият в Самоков състезател не можа да се класира за финалния кръг на голямата шанца и завърши на 38-мо място.

Зографски: Проблемът със скоростта не ми остави шансове за втория скок

На малката шанца, където той имаше стремежи и възможности за резултат във или около топ 10, Зографски остана разочарован от себе си и от 22-рото си място в крайното класиране. Така рекордът му за България от Пьончан 2018 остава непокътнат - 14-о място на малката шанца. През този сезон в Световната купа той има най-добър резултат 12-и в Бишофсхофен (рекорд за веригата “Четирите шанци”), а в кариерата си има три влизания в топ 10, като най-напред е бил в Рука през 2018-а - шести.

Владимир Зографски се класира и за финалите на голямата шанца в Пекин

Още след спускането на първите 15-ина скачачи беше ясно, че Зографски (стартов номер 22) ще трябва да преодолее поне 127 метра, за да е сигурен веднага за участието си във втория кръг. Той се приземи на 125, като отново не можа да развие скорост над 91 км/ч при засилката и ускорението. Както във всички тренировки и квалификации, така и сега Зографски бе по-бърз само от малцина състезатели на шанцата.

Влади Зографски: Реално целта ни днес беше да се класираме за финала, така че работата е свършена
Влади Зографски пред Sportal.bg: Исках да подобря рекорда си в Пекин, но имам още един шанс

Впоследствие опасенията се оказаха верни и резултатът от 112.5 точки (три по 17.5 за стил) се оказа недостатъчен за Зографски да намери място във втория кръг.

Голямо разочарование претърпяха норвежците Даниел Андре Танде и Роберт Йохансон, които бяха първите под чертата съответно 31-ви и 32-ри.

Лидер с рекорд на шанцата от 142 метра след първия кръг бе олимпийският шампион на малката шанца Рьою Кобаяши, а единствено вторият в класирането Мариус Линдвик от Норвегия също преодоля 140 метра със 140.5. Трети бе Тими Зайц със 138.5 метра, а веднага зад него двойният олимпийски шампион от Сочи 2014 и шампион на голямата шанца от Пьончан 2018 Камил Стох със 137.5 метра.